Jedni wybierają jesienią klasyczny trencz, a inni płaszcz ze skóry. Chociaż on również może wyglądać dość elegancko, a na pewno ciekawie. Skórzane płaszcze można nosić nie tylko jesienią. Są również odpowiednie na wiosnę, a w wersji z podszewką na zimę.
Ponieważ w ciepłe i słoneczne dni w skórze może być trochę za gorąco rzadko nosi się ją latem, chyba że wieczorami. Niewątpliwą zaletą płaszczy skórzanych jest to, że dobrze chronią przed wiatrem, a nawet przed deszczem. Oczywiście nie można ich jednak traktować jako płaszczy przeciwdeszczowych. W ogóle o skórę trzeba odpowiednio dbać i pielęgnować ją. Konieczne jest regularne czyszczenia, nawilżanie i impregnowanie. Dzięki temu płaszcz wygląda cały czas ładnie i atrakcyjnie. Ubrania skóropodobne również nie mogą być prane lub czyszczone w pralni chemicznej, ale trzeba stosować do nich zalecane środki. Płaszcze ze skóry ekologicznej są coraz bardziej modne i doceniane. Wiele osób wybiera je ze względu na swoje poglądy związane z niechęcią wobec zabijania zwierząt dla korzyści człowieka.
Damskie płaszcze ze skóry czy skóropodobne mają zwykle wcięcie w tali oraz pasek. Najczęściej są zapinane na guziki, mają kołnierz i duże kieszenie. Jeśli chodzi o długość, to dostępne są różne wersje. Przed kolano, za kolano, a nawet jeszcze dłuższe. Niewątpliwie czerń jest kolorem, który najbardziej kojarzy się z odzieżą ze skóry, ale płaszcze bywają też popielate, brązowe, zielone, czerwone, beżowe czy białe. Ważny jest właściwy dobór dodatków. Nie należy raczej wybierać skórzanych butów czy torebki w innym kolorze niż płaszcz. Zwykle takie połączenie nie wygląda korzystnie. Dodatki mogą również decydować o tym jakiego charakteru nabierze cały strój – czy będzie dość elegancki, nieco ekstrawagancki, czy też raczej swobodny. Jedno jest pewne, a mianowicie to, że skóra nigdy nie wychodzi z mody. Płaszcze skórzane i skóropodobne właściwie ciągle powracają w nowych kolekcjach znanych oraz docenianych projektantów. Nic dziwnego, bo mają w sobie jakiś wyjątkowy urok.